Motywacja do pracy polega na wytworzeniu pewnego układu sił, które skłonią pracownika do zachowania się w wymagany przez pracodawcę sposób. Jest to więc proces świadomego i celowego oddziaływania na pracowników poprzez dostarczanie środków i możliwości spełnienia ich oczekiwań w taki sposób, aby obie strony (pracodawca i pracownik) odniosły korzyści.
Wiedzieć * Móc * Chcieć => Efektywność pracy
Z powyższej formuły jasno wynika, że efekty pacy zależą od możliwości, zdolności oraz umiejętności ludzkich, wspartych odpowiednią motywacją wolą, a także chęcią działania.
Pojęcie motywacji bardzo często występuje w literaturze dzięki czemu można zgromadzić szeroki zakres definicji tego pojęcia. Niektóre z definicji to:
- "Motywacja - wpływanie na zachowanie się podmiotu działania za pośrednictwem bodźców, które przekształcone zostaną w motywy". (T.Pszczołowski,1978)
- "Motywacja - zespół sił i czynników pobudzających i podtrzymujących człowieka w zachowaniach zmierzających do osiągnięcia określonych celów. Wspomniane siły to potrzeby, popędy, instynkty, aspiracje, a także stany napięć - zwane mechanizmami organizmu ludzkiego". (F.Michoń,1981)
- "Motywacja - jest czynnikiem, który wywołuje następujący łańcuch reakcji: jego początkiem są odczuwane potrzeby, powodujące określone żądania lub kształtujące cele, te zaś prowadzą do wzrostu napięć psychicznych (związanych z niespełnionymi pragnieniami), a w konsekwencji do podjęcia działań skierowanych na osiągnięcie założonych celów". (H.Koontz, O’Donnell, H.Weihrich,1984)
- "Motywowanie - to proces świadomego i celowego oddziaływania na motywy postępowania ludzi poprzez stwarzanie środków i możliwości realizacji ich systemów wartości i oczekiwań (celów działania) dla osiągnięcia celu motywującego (dotyczy to tzw. Motywacji pracowniczej)". (S.Borkowska,1985)
- "Motywować - to znaczy pobudza człowieka do działania. Proces motywacji obejmuje:
- identyfikację niespełnionych potrzeb,
- określenie celów, które odpowiadają potrzebom
- spowodowanie działania, które jest konieczne do spełnienia ustalonych potrzeb". (International Dictionary of Managenent,1990)
Biorąc pod uwagę powyższe definicje można przyjąć trzy ważne założenia dotyczące zachowań człowieka:- jest powodowane oddziaływaniem określonych czynników
- zawsze jest związane z jakimś celem
- można na nie oddziaływać źródło
Zasady motywowania pracowników Rozpoznawaj potrzeby podwładnych
Najlepiej, aby pracodawca rozpoznał potrzeby pracownika w zakresie motywowania i uzyskiwania satysfakcji z wykonywania obowiązków zawodowych, a następnie wszelkimi dostępnymi metodami starał się je zaspokoić. Dzięki temu podwładny poczuje się doceniony, ważny dla firmy, a komfort jego pracy z czasem znacznie się poprawi.
Rozmawiaj i słuchaj
Lider czy kierownik musi umieć rozmawiać z ludźmi. Liczy się indywidualne podejście, szczere rozmowy twarzą w twarz i umiejętność wysłuchania tego, co leży pracownikowi na sercu. Być może jest on wypalony zawodowo i dobrym pomysłem byłoby przeniesienie go na inne stanowisko pracy.
Staraj się zrozumieć pracownika
Właściwym postępowaniem kierownika czy dyrektora jest poznanie sytuacji podwładnego jego oczami, bez dokonywania oceny i bez pouczania. Warto też sprawić, żeby i pracownik poznał perspektywę lidera. Wzajemne zrozumienie i poszanowanie swoich racji pozwoli na znalezienie metod motywacji adekwatnych do potrzeb danej osoby.
Zadbaj o ciekawy zakres obowiązków
Zróżnicowanie obowiązków zawodowych, stawianie ambitnych, ale możliwych do osiągnięcia celów i traktowanie podwładnych jako partnerów to podstawowe zasady motywowania pracowników. Dzięki takim działaniom odczują oni satysfakcję, kiedy projekt zakończy się sukcesem. Praca powinna być ich pasją i stanowić wsparcie dla prezentowanych zainteresowań. Jeśli ktoś szczerze nie lubi tego, co robi na co dzień zawodowo, być może w ogóle nie powinien pracować w danej firmie bądź na określonym stanowisku.
Dbaj o atmosferę i komfort
Ludzie lubią czuć się docenieni i szanowani. Jeśli nawiązują dobre relacje z przełożonymi, mają komfort pracy w przyjaznym dla siebie otoczeniu i stworzone zostaną im warunki do rozwoju oraz awansu, na pewno będą lepiej zmotywowani do pracy niż ci, którzy muszą pracować w ciągłym stresie tylko dla uzyskania premii. Na dłuższą metę taka praca będzie prawdziwym koszmarem dla pracownika. Budowanie zespołu warto opierać zatem o potrzeby pracowników, ich osobowość, preferencje i charakter.
źródło