Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter
typografia nie posiada jednej definicji. Za jedną z trafniejszych można uznać definicję proponowaną przez Department of Typography and Graphic Communication Uniwersytetu w Reading, według której
typografia to projektowanie ułatwiające czytanie i odbiór. Definicja ta we właściwy sposób określa przeznaczenie i cel typografii, nie ograniczając jej przestrzeni jedynie do nośnika papierowego. Obecnie podkreśla się, że typografia jest ważnym narzędziem w komunikacji wizualnej.
Typografia to sztuka i technika układania tekstu oraz elementów graficznych w sposób czytelny i estetyczny. Obejmuje wybór krojów pisma, ich rozmiar, odstępy między literami, wierszami oraz inne elementy wpływające na wygląd tekstu. Wyróżniamy kilka kluczowych aspektów typografii:
- Kroje pisma - różne style liter, które mogą być szeryfowe (z ozdobnikami) lub bezszeryfowe (bez ozdobników). Przykład: "Times New Roman" to krój szeryfowy, a "Arial" to krój bezszeryfowy.
- Interlinia - odstęp między wierszami tekstu. Zwiększenie interlinii poprawia czytelność długich akapitów.
- Kerning - regulacja odstępów między poszczególnymi literami. Dobrze dobrany kerning sprawia, że tekst wygląda bardziej spójnie.
- Justowanie - wyrównanie tekstu do lewej, prawej, środka lub obu stron.
Techniki typograficzne mogą obejmować:
- Hierarchia wizualna - stosowanie różnych rozmiarów i stylów czcionek, aby wskazać ważność informacji. Przykład: "Nagłówki są większe i pogrubione, aby przyciągnąć uwagę."
- Kontrast - użycie różnych krojów pisma lub kolorów, aby wyróżnić ważne elementy. Przykład: "Czarny tekst na białym tle jest najbardziej czytelny." - szary na białym tle jest mniej czytelny
- Spójność - utrzymanie jednolitego stylu w całym dokumencie. Przykład: "Używanie różnych krojów pisma w np raporcie zmniejsza jego profesjonalizm."
- Estetyka - dbanie o ogólny wygląd i harmonię tekstu. Przykład: "Zastosowanie odpowiednich marginesów i odstępów sprawia, że tekst jest przyjemniejszy dla oka."
Typografia - Wikipedia
Typografia
Podstawy typografii i dtp
Jak cię widzą tak cię piszą - wstęp do typografii